Tuulivoima-kansalaisyhdistys ehdottaa valtakunnallisen viranomaisen perustamista valvomaan tuulivoimaloiden melu- ja välkevaikutuksia ja mahdollistamaan tehokas haittoihin puuttuminen.

4.10.2026

Tuulivoimahankkeita on alan etujärjestön tilastojen mukaan vireillä 386 kappaletta, ja vielä julkistamattomiakin hankkeita on joidenkin lähteiden mukaan suunnitteilla ainakin pari sataa. Datakeskusbuumin odotetaan saavan tuulivoimarakentamiseen lisää vauhtia.

Tuulivoiman laajenemisen seurauksena myös asutukselle aiheutuvien melu- ja välkehaittojen voidaan odottaa lisääntyvän. Jo nyt yhdistyksemme tiedossa on yli 40 kuntaa, joissa asukkaat ovat tavalla tai toisella ilmaisseet kärsivänsä tuulivoimaloiden melusta tai välkkeestä.

Aivan viime aikoinakin meluhaitoista on uutisoitu mm. Närpiössä https://yle.fi/a/7-10105660 ja Vöyrissä https://www.vasabladet.fi/vora/britta-och-rolf-lever-i-ett-konstant-buller/

Toimintavastuu tällaisissa tilanteissa on kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisilla, mutta vakiintuneet menettelytavat asian hoitamiseksi puuttuvat. Siksi meluvalitusten käsittely etenee yleensä niin, että kunta velvoittaa tuulivoimayhtiön tekemään omalla kustannuksellaan paikalla lyhytaikaiset melumittaukset. Sen jälkeen asia jää valitettavan usein siihen, eivätkä melusta kärsivät asukkaat saa apua tilanteeseensa.

Ympäristönsuojelulaissa on kyllä säännökset, joiden perusteella meluhaittoihin puuttuminen olisi mahdollista, mutta viranomaiset eivät ole yleensä halukkaita ryhtymään tarvittaviin toimenpiteisiin hallintopakkomenettelyllä. Tuulivoimayhtiöt taas yleensä vastustavat kaikkia meluhaittojen vähentämiseksi tarvittavia toimenpiteitä, ja valittavat viranomaisten antamista määräyksistä hallinto-oikeuteen.

Melu- ja välkehaittojen hallitsemiseksi maahamme tarvittaisiin valtakunnallinen valvontaviranomainen, jolla olisi lakiin perustuva vastuu ja toimivalta valvoa, että haitat pysyvät kurissa. Tällainen viranomainen soveltuisi parhaiten sosiaali- ja terveysministeriön alaisuuteen.

Melua ja välkettä koskevat valitukset tehtäisiin tälle valvontaviranomaiselle. Valvonnan yhteydessä tämä viranomainen voisi antaa määräyksiä esimerkiksi tarvittavien melumittausten suorittamisesta, ja haittojen ehkäisemiseksi tarvittavista toimenpiteistä, esimerkiksi tuulivoimayhtiön velvoittamisesta hakemaan ympäristölupaa voimaloiden toiminnalle. Viranomainen hyväksyisi mittausten suorittajan ja valvoisi tehtävien mittausten luotettavuutta.

Valtakunnallinen valvontaviranomainen voisi valvoa myös melu- ja välkemallinnusten luotettavuutta. Tällä hetkellähän mallinnusten luotettavuudesta ei vastaa eikä sitä valvo mikään taho. Tuomioistuimetkaan eivät yleensä kyseenalaista melu- ja välkemallinnusten totuudenmukaisuutta valitusten käsittelyn yhteydessä.

Jos tuulivoimahankkeella on jo ympäristölupa, valtakunnallinen viranomainen voisi valvoa myös sitä, että lupamääräyksiä noudatetaan voimaloiden toiminnan aikana.

Melusääntelyä tulisi myös korjata tuulivoimaloiden koon ja tehon kasvun edellyttämällä tavalla. Melumallinnusohjeistus on vuodelta 2014, ja siihen jäi jo laatimishetkellä puutteita, joten ohjeistusta tulisi ehdottomasti päivittää.

Myös vuonna 2015 voimaan tullut tuulivoimameluasetus vaatisi samasta syystä korjauksia. Asetuksen laatimishetkellä siitä jäivät pois mm. määräykset tuulivoimamelun sykkivyyden eli ns. amplitudimodulaation huomioimisesta melun häiritsevyyttä lisäävänä tekijänä. Asetuksen perustelumuistiossa mainittiin, että asetusta täydennetään myöhemmin amplitudimodulaation osalta, mutta täydennykset ovat jääneet tekemättä.

Yhdistyksemme on esittänyt yöajalle säädetyn melurajan alentamista 5 dB:llä, jotta varmistetaan, ettei asumisterveysasetuksessa nukkumiseen tarkoitetuille tiloille säädetty yöajan 25 dB:n meluraja ylity. https://tvky.info/2025/05/tuulivoima-kansalaisyhdistys-ry-esittaa-tuulivoimameluasetuksella-yoajalle-saadetyn-melurajan-alentamista-5-desibelilla-35-desibeliin-ja-5-dbn-amplitudimodulaatiokorjauksen-kayttoonottoa/

Olemme myös useissa yhteyksissä esittäneet kaikkien tuulivoimahankkeiden säätämistä ympäristöluvanvaraisiksi ja saattamista ympäristölupasääntelyn piiriin muiden vastaavia vaikutuksia aiheuttavien teollisten toimintojen tapaan. https://tvky.info/2024/05/tuulivoima-kansalaisyhdistys-ry-esittaa-yhden-luukun-lainsaadantohankkeen-yhteydessa-tuuli-ja-aurinkovoimahankkeet-tulee-saataa-ymparistolupasaantelyn-piiriin-ja-samalle-viivalle-muiden-vihrean-sii/

Tuulivoiman vaikutuspiiriin joutuu yhä enemmän ihmisiä, ja siitä syystä toimenpiteitä meluhaittojen ehkäisemiseksi tarvittaisiin kiireesti. Ehdottamillamme toimenpiteillä voitaisiin auttaa niitä ihmisiä, jotka nyt eivät saa apua kunnallisilta viranomaisilta.

Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry, lokakuu 2026.

Ps. Jos kärsit lähelläsi olevien tuulivoimaloiden melusta, ota yhteyttä yhdistykseemme. Voimme auttaa meluhaitta-asian vireille saamisessa ja hoitamisessa. Nykylainsäädännöllä meluhaitta-asiassa onnistuminen edellyttää tarkkoja laissa säädettyjä menettelymuotoja.

Linkit:

Tuulivoimameluasetus: https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/saadoskokoelma/2015/1107

Tuulivoimameluasetuksen perustelumuistio: https://ym.fi/documents/1410903/38439968/Perustelumuistio_YM_asetus_tuulivoimaloiden_ulkomelutason_ohjearvoista-34B095B7_CED2_4ACC_9321_D1FC36F29332-111344.pdf/191eb961-59b5-63c7-a8ad-b3e21ef3efa4/Perustelumuistio_YM_asetus_tuulivoimaloiden_ulkomelutason_ohjearvoista-34B095B7_CED2_4ACC_9321_D1FC36F29332-111344.pdf?t=1603260982445

Asumisterveysasetus: https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/saadoskokoelma/2015/545

Tykkää meistä facebookissa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080395790841

Seuraa meitä viestipalvelu X:ssä: https://x.com/TuulivoimaR