Mielipidekirjoitus / Sähköntuotanto syö metsiä – miksi kukaan ei seuraa hakkuumääriä?

8.3.2026

Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry:n kirjoitus Talouselämässä 8.3.2026.

Keskustan neljä kansanedustajaa kysyy, mitä hallitus aikoo tehdä Fingridin sähkönsiirtolinjojen rakentamisesta aiheutuvalle metsäkadolle ja yksityismaiden käyttöönotolle nimellisellä korvauksella (TE 19.2.).

He kuvailevat Suomen energiantuotantoa täysin hallitsemattomaksi ja suunnittelemattomaksi, mutta kirjallista kysymystä laatiessaan heiltä näyttää unohtuneen, mistä tämä hallitsemattomuus johtuu.

Suomessahan on päädytty energiapolitiikassa suosimaan tuuli- ja aurinkovoimaa, ja päätösvalta näiden hankkeiden sijoittamisessa on säädetty kuntien yksinoikeudeksi. Kunnat on saatu hankkeille suopeiksi voimaloista kertyvillä kiinteistöverotuloilla ja niiden erikoisasemalla valtionosuuden tasauksessa.

Kun hankkeiden sijoittaminen perustuu ensisijaisesti kuntien ja maitaan hankkeille vuokraavien maanomistajien taloudellisiin etuihin, eikä mitään tahoa Suomessa ole säädetty vastuulliseksi näin syntyvästä kokonaisuudesta, on selvää, että energiantuotannossa päädytään suunnittelemattomaan lopputulokseen.

Voimassa oleva sääntely on johtanut energiantuotannon hajasijoittamiseen kauas sähkön käyttäjistä, ja sähkönsiirtotarpeen voimakkaaseen kasvuun. Myös lunastusmenettelyn käyttömahdollisuus sähkölinjojen maanhankinnassa perustuu lakiin.

On siis turhaa syyttää tilanteesta Fingridiä ja muita verkonrakentajia, ja vaatia niiltä vapaaehtoista vastuullisuutta, kun todellisia syypäitä ovat voimassa olevia lakeja säätäneet poliittiset päättäjät. Energiantuotantoon liittyvien epäkohtien saaminen hallintaan vaatisi alaa koskevan sääntelyn korjaamista. Todellisuudessa siihen tarvittaisiin täysremontti.

On kuitenkin hyvä asia, että päättäjienkin keskuudessa on havahduttu siihen, että sähkölinjojen rakentamisesta aiheutuu metsäkatoa. Tähän asti asiaan ei ole juuri kiinnitetty huomiota.

Energiarakentamisen aiheuttaman metsäkadon määrä tunnetaan Suomessa huonosti. Sitä ei tilastoida, energiarakentamisen aiheuttamista metsänhakkuistahan ei tarvitse tehdä metsänkäyttöilmoitusta. Metsälain säännöksetkään eivät koske energiantuotannon käyttöön otettuja metsäalueita.

Kokemusperäisesti tuulivoimahankkeista aiheutuvien hakkuiden määräksi arvioidaan keskimäärin 5-11 hehtaaria rakennettavaa voimalaa kohden, kun mukaan lasketaan voimaloiden pystytysalueiden lisäksi huoltoteiden, sähköliityntälinjojen ja muun voimalaitosinfran vaatima ala. Aurinkoenergiahankkeiden vaatima hakkuuala voi olla tätäkin suurempi, jos hanke sijoittuu ennestään metsäpeitteiselle alueelle. Uusien kanta- ja jakeluverkkolinjojen alle jää maita kymmeniä tuhansia hehtaareja.

Vireillä olevaa metsälain muutosta koskevassa lausunnossa yhdistyksemme esitti, että energiahankkeiden vaatimat metsänhakkuut säädettäisiin metsälakisääntelyn piiriin ja myös niistä tulisi tehdä metsänkäyttöilmoitus. Toivottavasti lainsäätäjä tarttuu ehdotukseemme.

Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry

Linkki kirjoitukseen: https://www.talouselama.fi/uutiset/a/e5c39c51-da66-48d0-874f-bc25226c2875

Linkki Fingridin toimintaa koskevaan artikkeliin: https://www.facebook.com/profile/100080395790841/search/?q=Suomen%20s%C3%A4hk%C3%B6ntuotanto%20on%20t%C3%A4ysin%20hallitsematonta%20ja%20suunnittelematonta%2C%20sanovat

Tykkää meistä facebookissa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080395790841

Seuraa meitä viestipalvelu X:ssä: https://x.com/TuulivoimaR