Voimakkaasti laajeneva tuulivoima vaatii parempaa sääntelyä

25.2.2025

Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry:n kirjoitus Kauppalehdessä 25.2.2025:

Energia-alan toimijat kirjoittivat, että tuulivoimalle harkitaan alueidenkäyttölaissa tarpeettomia ja haitallisia esteitä, ja kiinteä etäisyysvaatimus asuinrakennuksiin romuttaisi vaikutuksiin perustuvan lupajärjestelmän (KL 18.2.)

Tuulivoiman voimakas laajentuminen edellyttäisi pikemminkin lisää ja parempaa sääntelyä, jotta myös lisääntyviä haittoja voitaisiin hallita. Nykyinen suunnittelujärjestelmä ei pysty ehkäisemään asutukselle aiheutuvia haittoja. Tuulivoiman sijoituspäätökset tapahtuvat kunnissa hanke kerrallaan, eikä yhteis- ja kokonaisvaikutuksista ole vastuussa mikään taho Suomessa. Hankkeiden määrän lisääntyessä haitat kumuloituvat yhä pahemmin.

Asutukselle merkittävin haitta on melu. Tuulivoimaloiden ja asutuksen välille tarvittava etäisyys ratkaistaan hankkeen suunnittelijan esittämän melumallinnuksen perusteella. Etäisyyden katsotaan olevan riittävä, jos säädetty 40 dB:n meluraja ei melumallinnuksen mukaan ylity asuinrakennusten pihalla.

Melumallinnuksiin sisältyy kuitenkin merkittävää epävarmuutta. Melumallinnusohjeistus on vuodelta 2014, jolloin nykyisenlaisista jättivoimaloista ei ollut vielä tietoakaan, ja ohje vaatisi ehdottomasti päivittämistä. Ohjeistus ei myöskään ota huomioon tuulivoimamelun sykkivää luonnetta eli amplitudimodulaatiota, jonka tiedetään olevan tärkein tuulivoimamelun häiritsevyyttä lisäävä tekijä.

Nykyiset melurajat eivät ole riittäviä estämään tuulivoimasta aiheutuvat meluhaitat. Tutkimusten mukaan tuulivoimamelusta häiriintyvien määrä alkaa voimakkaasti nousta, kun melutaso asuntojen ulkopuolella ylittää 35 dB. Yhdistyksemme on esittänyt, että meluhaittojen ehkäisemiseksi yöajan meluraja tulisi laskea 35 dB:iin. Sillä varmistettaisiin, että nukkumiseen tarkoitettuja tiloja koskeva yöajan sisämeluraja ei ylity.

Melurajojen asettaminen ei kuitenkaan yksinään riitä, vaan niiden noudattamista tulisi myös valvoa. Nyt valvontaa ei ole, koska tuulivoima ei ole yleisen ympäristölupasääntelyn piirissä, ja tapauskohtaisen ympäristöluvan voimaan saaminen on nykylainsäädännöllä äärimmäisen vaikeaa. Siksi vain harvalla tuulivoimahankkeella on ympäristölupa.

Kaikki teolliset tuulivoimahankkeet tulisikin säätää ympäristöluvanvaraisiksi. Melumallinnusohje tulisi myös päivittää ajan tasalle, ja korjata siihen jääneet puutteet.

Suomessa ollaan huolissaan tuulivoiman sosiaalisen hyväksyttävyyden heikkenemisestä, ja mietitään keinoja, joilla ihmiset saataisiin hyväksymään tuulivoimalat lähelleen. Ainoa kestävä tapa olisi kuitenkin tuulivoiman haittojen tunnustaminen ja ryhtyminen tehokkaisiin toimiin niiden estämiseksi. Meluhaittoja olisi helppo ehkäistä ehdottamillamme toimilla.

Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry

Linkki kirjoitukseen: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/voimakkaasti-laajeneva-tuulivoima-vaatii-parempaa-saantelya/5bac6ccb-89e1-474b-a4c0-e456b4130b47

Linkki Suomen uusiutuvat ry:n kirjoitukseen: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tuulivoimalainvestointeja-uhkaa-tarpeeton-lisasaantely/f1b6327c-2bd3-41ed-935d-f28f2933d91a

Tykkää meistä facebookissa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080395790841

Seuraa meitä viestipalvelu X:ssä: https://x.com/TuulivoimaR