Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry:n kirjoitus Savon Sanomissa:
Joukko lapinlahtelaisia maanomistajia kirjoitti, että Iso-Petäjämäen kaavasuunnitelmiin sisältyy maita, joita ei ole vuokrattu tuulivoimatoiminnalle. Heidän mielestään tällä tavalla hyödynnetään olematonta (SS 9.2.).
Tuulivoiman hankekehityksessä on hyvin tavallista, että suunnittelualue on suurempi, kuin vuokralle saatu maa-alue. Kunnat pitävät yleensä kaavoituksen käynnistymisen edellytyksenä sitä, että ”riittävä” osuus kaavaan sisältyvistä maa-alueista on maanvuokrasopimuksilla tuulivoimayhtiön hallinnassa. Riittäväksi saatetaan katsoa esimerkiksi puolet.
Kaavoituksen käynnistämispäätöksissä on tapana mainita, että lopullinen kaava-alue tarkentuu kaavoituksen edetessä. Mitkä maa-alueet on jo vuokrattu ja mitkä ei, on yleensä salaista tietoa, eikä todellinen tilanne välttämättä ole edes kunnan viranomaisten tiedossa.
Tällaiseen menettelyyn sisältyy monenlaisia epäkohtia. Kun valmisteltava kaava-alue on laajempi kuin vuokrattu alue, julkisuuteen välittyy väärä mielikuva suunniteltavasta hankkeesta ja sen toteutumismahdollisuuksista. Ilman vuokrasopimusta olevat maat saattavat roikkua mukana suunnitelmissa vuodesta toiseen, vaikka maanomistajilla ei olisi aikomustakaan vuokrata maitaan tuulivoimatoimintaan. Hankkeen suunnittelijalle voi syntyä houkutus käyttää tilannetta painostuskeinona maanvuokra- tai naapurisopimusten hankinnassa.
On tyypillistä, että suunnittelualue pienenee hankkeen suunnittelun edetessä, ja toteutuvien voimaloiden määrä jää alkuperäisiä suunnitelmia pienemmäksi. Siksi voimalapaikkoja saatetaan sijoittaa myös niin lähelle kaava-alueen rajaa, että melu- ja välkealue ulottuu sivullisten maille.
Lakia tulisikin muuttaa niin, että valmisteltavaan kaava-alueeseen saisi sisältyä ainoastaan tuulivoimayhtiön tai hankekehittäjän hallinnassa olevia maa-alueita. Kaava-aluetta saisi laajentaa ainoastaan sitä mukaa, kun uusia maanvuokrasopimuksia on tehty. Voimalapaikat tulisi aina sijoittaa niin, että melualue jää kokonaisuudessaan kaava-alueen sisälle. Nämä muutokset olisi helppo toteuttaa esimerkiksi vireillä olevan alueidenkäytön lakiuudistuksen yhteydessä.
Tuulivoimalatoiminnan maanhankintaan tarvittaisiin muutenkin selkeämpiä pelisääntöjä. Niistä voitaisiin säätää lisäämällä maanvuokralakiin uusi energiahankkeiden maanvuokrausta koskeva luku, jossa määrättäisiin esimerkiksi vuokrasopimuksen vähimmäisehdoista.
Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry
Linkki kirjoitukseen: https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitus-mielipide/8285282
Linkki lapinlahtelaisten kirjoitukseen: https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitus-mielipide/8273830
Tykkää meistä facebookissa: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080395790841
Seuraa meitä viestipalvelu X:ssä: https://x.com/TuulivoimaR